YÖN HABER

27.01.11 09:28:31

Torba Yasa'ya karşı birleşik cephe çağrısı

Türk-İş'e bağlı sendikalar "Torba Yasa"ya karşı dün Türkiye genelinde eylemdeydi. İstanbul'da Taksim İstiklal caddesinde yürüyüş yapan Türk-İş üyeleri güvenli gelecek için birleşik mücadele çağrısı yaptı.

 

 Torba Yasaya karşı, Türk-İş'e bağlı Tes İş, Tümtis, Teksif, Yol-İş, Belediye-İş, Koop İş, Hava İş'in yanısıra, KESK, DİSK, meslek örgütleri ve ESP, EMEP, SDP gibi birçok siyasi parti bir araya gelerek Taksim Tünel girişinden Taksim Meydanı'na yürüdü.

 

Taksim Meydanı'nda ise kurumlar adına açıklamayı DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Önder Atay yaptı. Atay, meclis komisyonundan geçen ve bugün Genel Kurul'da görüşülmeye başlanan 'Torba Yasa Tasarısı'da yer alan af maddeleriyle, kamuoyunun yanıltmak istendiğini söyledi ve ekledi: "Sözde adı 'Af yasası'. Trafik cezalarından, sigorta prim borçlarına ve öğrenci affına kadar bir dizi göstermelik affın arkasından çalışma yaşamına dair hak gaspları sıralanıyor."

Yasa ile işçilerin iş güvencesinin sınırlandırılacağını, engellilerin kamudaki istihdamının daraltılacağını, esnek ve kısmi çalışma sürelerinin yaygınlaştırılacağını kaydeden Atay, belediye işçilerine ve kamu emekçilerine sürgünlerin yasalaştırılacağını, işsizlik fonunun prim gelirlerinin yarısının hükümete kaynak olarak aktarılacağını söyledi. Atay şöyle konuştu: "Yani, kuralsız bir çalışma yaşamı hakim olacak. Yeni istihdam yaratmak yerine, işçilerin esnek çalışmayla daha uzun saatler boyunca çalıştırılması gündeme gelecek. Torba yasa gençlerin geleceğini ipotek altına alıyor."

Sırada kıdem tazminatı var

Kısa çalışmanın, sektörel ve bölgesel olarak genişletileceğini, şirketlerin her dara düştüğünde ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği gibi yollara başvuracağını, işten atılmaların gerçekleşeceğini belirten Önder Atay, 'Torba Yasası'nın ardından sıranın kıdem tazminatlarına geleceğine dikkat çekti.


Son Haberler

02.07.14 16:46:26

İhsanoğlu’ndan Madımak mesajı

CHP ve MHP tarafından Cumhurbaşkanlığı'na aday gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu geceyi memleketi Yozgat’ta geçirdikten sonra Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ne gitti. 

02.07.14 16:45:21

Barzani’den bağımsızlık açıklaması

Irak'ta IŞİD krizi sonrası Kürtler için bağımsızlık tartışmaları sürüyor. 

02.07.14 16:44:45

Meclis'te çözüm paketi gerginliği

TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmesine başlanan “çözüm paketi” MHP'liler ile HDP’lilerin gerilmesine neden oldu. 

TÜM HABERLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN