YÖN HABER

27.01.11 09:28:31

Torba Yasa'ya karşı birleşik cephe çağrısı

Türk-İş'e bağlı sendikalar "Torba Yasa"ya karşı dün Türkiye genelinde eylemdeydi. İstanbul'da Taksim İstiklal caddesinde yürüyüş yapan Türk-İş üyeleri güvenli gelecek için birleşik mücadele çağrısı yaptı.

 

 Torba Yasaya karşı, Türk-İş'e bağlı Tes İş, Tümtis, Teksif, Yol-İş, Belediye-İş, Koop İş, Hava İş'in yanısıra, KESK, DİSK, meslek örgütleri ve ESP, EMEP, SDP gibi birçok siyasi parti bir araya gelerek Taksim Tünel girişinden Taksim Meydanı'na yürüdü.

 

Taksim Meydanı'nda ise kurumlar adına açıklamayı DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Önder Atay yaptı. Atay, meclis komisyonundan geçen ve bugün Genel Kurul'da görüşülmeye başlanan 'Torba Yasa Tasarısı'da yer alan af maddeleriyle, kamuoyunun yanıltmak istendiğini söyledi ve ekledi: "Sözde adı 'Af yasası'. Trafik cezalarından, sigorta prim borçlarına ve öğrenci affına kadar bir dizi göstermelik affın arkasından çalışma yaşamına dair hak gaspları sıralanıyor."

Yasa ile işçilerin iş güvencesinin sınırlandırılacağını, engellilerin kamudaki istihdamının daraltılacağını, esnek ve kısmi çalışma sürelerinin yaygınlaştırılacağını kaydeden Atay, belediye işçilerine ve kamu emekçilerine sürgünlerin yasalaştırılacağını, işsizlik fonunun prim gelirlerinin yarısının hükümete kaynak olarak aktarılacağını söyledi. Atay şöyle konuştu: "Yani, kuralsız bir çalışma yaşamı hakim olacak. Yeni istihdam yaratmak yerine, işçilerin esnek çalışmayla daha uzun saatler boyunca çalıştırılması gündeme gelecek. Torba yasa gençlerin geleceğini ipotek altına alıyor."

Sırada kıdem tazminatı var

Kısa çalışmanın, sektörel ve bölgesel olarak genişletileceğini, şirketlerin her dara düştüğünde ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği gibi yollara başvuracağını, işten atılmaların gerçekleşeceğini belirten Önder Atay, 'Torba Yasası'nın ardından sıranın kıdem tazminatlarına geleceğine dikkat çekti.


Son Haberler

20.04.14 13:35:45

Taraftar gruplarından e-bilet protestosu

Taraftar grupları, e-bilet uygulamasını protesto etmek için Beyoğlu Tünel’de bir araya geldi.

19.04.14 12:13:36

CHP'de seçim toplantısı

CHP Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere basına kapalı toplandı.

19.04.14 12:08:57

Çanakkale'de iki astsubay yaşamını yitirdi

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde bir astsubay, eşine şiddet uygulamaması için ikna etmeye çalıştığı kişi tarafından şehit edildi.

TÜM HABERLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN